Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Aká je história umelého vianočného stromčeka?

V nasledujúcich riadkoch si povieme, ako sa výrabali a z čoho boli prvé umelé vianočné stromčeky

Príchod decembra pre mnohých znamená výber dokonalej vianočnej borovice alebo smreku na výzdobu domova, pre iných vytiahnutie umelého vianočného stromčeka a jeho vyzdobenie svetielkami a guľami. Oba vianočné stromčeky majú svoje výhody aj nevýhody, história umelého vianočného stromčeka je, verte či nie, spojená s obavami o životné prostredie.

Toto je príbeh o tom, ako vznikol umelý vianočný stromček, dekoratívny prvok, ktorý do Ameriky priviezli nemeckí prisťahovalci a ktorý sa čoskoro stal nevyhnutnou predvianočnou výbavou.

Pôvod umelého stromčeka

Koncom 19. storočia, v súvislosti so zrýchľujúcou sa priemyselnou revolúciou, spotrebou prírodných zdrojov, ako je uhlie, a rastom miest, sa ľudia začali obávať výrubu stromov používaných na Vianoce.

V Nemecku, kde sa zrodila tradícia vianočných stromčekov, vymysleli konštrukciu z kovu, drôtu a husieho peria, aby ľudia, ktorí cestovali do mesta za lepším životom, mohli mať vianočný stromček bez toho, aby museli absolvovať dlhé cesty za prírodným.

Čoskoro sa tieto stromčeky stali nepostrádateľnou súčasťou domácnosti a pre rodiny mali veľkú sentimentálnu hodnotu, a to až do takej miery, že mnohí Nemci, ktorí sa prisťahovali do nového sveta, dnešných Spojených štátov, si so sebou priniesli vlastný stromček s perím.

Z čoho boli vyrobené umelé stromčeky?

Prvé vianočné stromčeky z peria boli vyrobené z kovovej konštrukcie, ktorá slúžila ako hlavný kmeň. Z neho vyrástli drôtené konáre, ktoré boli ozdobené husacím perím natretým na zeleno, aby vyzerali čo najprirodzenejšie.

Konáre a perie boli dostatočne široké, aby sa na stromček dali umiestniť sviečky v tradičnom nemeckom štýle vianočných svetiel a poskytli viac priestoru na dekorácie.

Okrem toho boli ich podstavce často zdobené slávnostnými vzormi, pretože sa nepoužívali stojany na stromčeky a neboli tam vetvy, ktoré by zakrývali podstavec.

Ako sa stali populárnymi tieto vianočné stromčeky?

Hoci stromčeky boli dlhé roky ceneným predmetom, až po prvej svetovej vojne, v čase svetovej krízy, si mnohí ľudia začali osvojovať tento umelý stromček, pretože im ušetril dlhé cesty do lesa za prírodnou borovicou a jej následnú prepravu.

Preto ich začali predávať obchodné domy v Spojených štátoch a už to neboli len zelené pierka, ale boli k dispozícii aj vo farbách ako biela alebo zlatá.

Ako sa stali umelé vianočné stromčeky umelými?

Prechod od stromov s perím k stromom z PVC bol postupný, ale pomerne rýchly. V roku 1930 uviedla britská spoločnosť na trh umelý stromček, ktorý namiesto listov z peria používal na vytvorenie borovice štetiny zo zvieracích chlpov, aké sa používajú v kefách.

Tento model sa stal celosvetovo veľmi populárny, pretože bol oveľa bezpečnejší ako stromček z peria, keďže bol vyrobený z nehorľavého materiálu a mohol niesť oveľa ťažšie ozdoby.

Koncom 50. rokov 20. storočia bol na trh uvedený model stromu vyrobený z hliníka, ktorý však nebol taký úspešný, ako sa očakávalo. O niekoľko rokov neskôr sa začali vyrábať umelé vianočné stromčeky z PVC materiálu, ktoré síce nie sú ohňovzdorným materiálom, ale spomaľujú šireniu ohňa.

Navyše je jeho výroba oveľa lacnejšia a modely sú ľahšie a odolné voči ozdobám, čo znamenalo, že čoskoro malo mnoho domácností svoj vlastný umelý stromček.

Dnes je možné nájsť modely, ktoré veľmi dobre kopírujú prírodné stromčeky, ako napríklad umelé 3D stromčky (v našej ponuke napríklad Smrek Valner 3D), ako aj modely, ktoré už obsahujú svetlá, takže sa nemusíte starať o nič iné, než o vyňatie z krabice.

Späť do obchodu