Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Ekologické ozodby vianočného stromčeku! - 6 typov

Či už živý alebo umelý vianočný stromček mnohí z nás stavajú pár dní pred Vianocami, hoci tí, ktorí sa ponáhľajú, zdobia svoj dom už začiatkom mesiaca. V každom prípade je vždy príjemné zavesiť niečo nové na vianočný stromček, vymyslieť nový motív alebo ozdobu, ako aj čo najviac využiť tie vianočné ozdoby, ktoré sme zachránili z minulého roka. Opätovné používanie a vytváranie čo najmenšieho množstva odpadu by sa mal stať novým zvykom v našom živote a pre našu planétu.

Ekologické ozdoby na vianočný stromček sú skvelý spôsob, ako zachovať zelenú atmosféru počas sviatkov. Môžete si napríklad vyrobiť ozdoby z prírodných materiálov ako sú orechy, sušené ovocie, prútiky, šišky a listy. Takéto ozdoby sú príjemné na dotyk a pridajú vianočnému stromčeku prírodný a útulný vzhľad. Môžete tiež použiť recyklované materiály ako sú staré noviny, obaly od cukrovín alebo plastové fľaše, ktoré môžete ozdobiť a pridať na stromček. Takto môžete podporiť ekológiu a zároveň mať krásny a zdravý vianočný stromček.

V článku vám navrhneme pol tucta ekologických nápadov na zdobenie vianočného stromčeka, ktoré môžete používať rok čo rok, alebo ktoré môžete po skončení sviatkov bez problémov uskladniť či recyklovať.

Ozdoby z borovicových šišiek

Ak máte v blízkosti les, využite jednu z víkendových prechádzok na hľadanie šišiek. Ak nemáte v blízkosti len, môžete si ich aj kúpiť. Tento nápad síce nebude taký úsporný a zábavný, ako keď sa môžete vybrať do lesa, ale bude rovnako ekologický. V každom prípade sú šišky jednou z najkrajších ozdôb na vianočný stromček. Môžete ich zavesiť pomocou rafiového povrázku alebo špagátu a čo najviac sa vyhnúť plastovým háčikom. Milujeme šišky v ich prirodzenom stave, ale môžete ich tiež natrieť zlatou alebo striebornou farbou v spreji podľa toho, v akom štýle ladíte svoju výzdobu. Borovicové šišky sú tiež opakovaným prvkom dekorácií na vianočný stôl. Využite ich naplno a každý rok ich môžete použiť znova, aby ste mali doma vždy nové vianočné dekorácie.

Papierové vianočné hviezdy a gule

Papier je jedným z najjednoduchších predmetov na recykláciu v modrom koši. Okrem toho v každej domácnosti vyhadzujeme papier takmer každý deň, takže určite budete mať dostatok materiálu na "sprav si sám" projekt, ktorý vám umožní ozdobiť vianočný stromček ekologickým spôsobom. Na internete nájdete šablóny a vysvetľujúce videá, ako vyrobiť vianočné gule z papiera, ako aj množstvo druhov hviezd z papiera alebo kartónu, vo veľmi jednoduchých tvaroch alebo so zložitými 3D modelmi. Dekoratívny prvok, ktorý je lacný, krásny, zábavný a šetrný k životnému prostrediu.

Pomaranče

V prípade ovocia, akým je pomaranč, ide o originálny a krásny ekologický nápad. Aby ste ho mohli použiť na dekorácie, stačí ho vysušiť. Na to existuje niekoľko metód. Mnoho ľudí používa rúru, ale vzhľadom na množstvo potrebného času to nie je ani ekologické, ani ekonomické, preto vám odporúčame používať mikrovlnnú rúru, alebo ich s predstihom položiť na radiátor, alebo do sušičky na hríby. Pomaranč nakrájajte na plátky hrubé asi 5 mm. Vložte ich na 10 minút do misky s vodou a niekoľkými lyžicami soli, aby nestratili farbu. Vyberte ich z vody, osušte a vložte do mikrovlnnej rúry na savý papier. Mikrovlnnú rúru ohrievajte 3 minúty pri maximálnom výkone. Ak ešte stále nie sú suché, budete musieť vymeniť papier a operáciu zopakovať. Potom počkajte, kým vychladnú, a až potom z nich urobte závesné ozdoby na stromček alebo ozdoby na stred.

Mini závesné knihy

Ďalším papierovým remeslom na ozdobenie stromčeka je výroba malých kníh. Vezmite si papier, ktorý sa chystáte vyhodiť, stránky z časopisov... a všetky ich vystrihnite v rovnakej veľkosti, preložte na polovicu a vytvorte malé dávky na vytvorenie vašich minikníh. Listy zlepte bielym lepidlom alebo obojstrannou lepiacou páskou, prípadne ich v strede zošite. Potom už len urobte malú dierku a zaveste ich pomocou šnúrky alebo stuhy.
Ak chcete niečo ešte komplikovanejšie, pripravte si vonkajšie strany knihy z tenkej lepenky, ktorú môžete recyklovať z krabíc od cereálií alebo sušienok. Namaľujte ich, zakryte alebo navrhnite obaly kníh podľa svojich predstáv. Dokonalý remeselný a dekoratívny prvok pre bibliofilov.

Vianočné pohľadnice

Pravdepodobne máte doma nejaké vianočné pohľadnice alebo pohľadnice. Niektoré z nich môžete dostať aj poštou, hoci táto tradícia už niekoľko rokov, žiaľ, zaniká. Možno si ich budete chcieť vyrobiť aj z papiera, recyklovaného kartónu a farieb. Niekoľko z nich si môžete kúpiť za malú cenu od ilustrátorov, ktorí sa vám páčia, alebo od združení a mimovládnych organizácií, ktoré každoročne vydávajú vianočné pohľadnice s cieľom získať peniaze na charitu. Keď máte pohľadnice, na ozdobenie stredne veľkého alebo veľkého stromčeka stačí do jedného z rohov urobiť dieru a vložiť niť, aby ste ich mohli zavesiť na konáre. Veľmi pekne vyzerajú, ak ich zavesíte na úzku saténovú stuhu v červenej, striebornej, zlatej alebo krémovej farbe.

Škoricové tyčinky

Ďalším ekologickým prvkom, ktorý slúži aj ako prírodný osviežovač vzduchu v domácnosti, sú škoricové tyčinky. Opäť ide o jeden z najobľúbenejších doplnkov vianočných dekorácií. Na zavesenie na stromček stačí len zoskupiť niekoľko vetvičiek spolu so stuhou alebo prúžkom juty či rafie. Vyzerajú veľmi pekne, najmä ak ich skombinujete s inými ekologickými a prírodnými prvkami, ako sú šišky a pomaranče.

 

Späť do obchodu