Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Ako si vybrať vianočné osvetlenie? Tu je naše desatoro

Vianoce. Ľudia sú štedrejší ako inokedy, všade vonia škorica a vanilka, znejú zvončeky. Čo ešte nám na Vianoce spôsobuje príjemnú triašku? Určite je to vianočné osvetlenie, ktoré teší malých rovnako ako veľkých. Podieľa sa na dotváraní špecifickej atmosféry v interiéri aj exteriéri, preto si treba vybrať správne.

A bolo svetlo!

Všetci milujeme ten pocit, keď sa rozžiari práve ozdobený vianočný stromček, a sme schopní naň hľadieť celé sviatky miesto sledovania televízie. No kým sa rozžiari samotný symbol Vianoc, atmosféru na našich pracoviskách či v domovoch budujeme využitím drobných vianočných dekorácií. Obľúbené sú vence, girlandy, vianočné ikebany, okenné dekorácie či sošky. Dekorujeme si zábradlia, vstupy do miestností aj vchod do domu, balkóny i terasy. Ak sa nám nepáčia svietiace soby či snehuliaci, siahneme po umelých vianočných stromčekoch so snehovým popraškom, ktoré sú ideálne na dekorovanie vchodu do domu. Minimalistom stačí vianočné osvetlenie na dom či rozsvietená jedlička pred oknami. Základ je byť so svojou vianočnou výzdobou spokojný. Ako si vybrať vianočné osvetlenie na dom, dvor, do domácnosti či na stromček? Aké farby si vyberať? Nezabúdajme ani na bezpečnosť osvetlenia!

Sviatky pokoja, nie požiarov

Na Vianoce nejde o to, aby sme mali najžiarivejší dom či balkón na celej ulici. Ide o to, aby sme sa aj vďaka tematickej výzdobe naladili na tú správnu vlnu a objavili to malé dieťa v nás. Kto z nás si nepamätá na to, aké žiarivé nám pripadali Vianoce, keď sme boli ešte malí? Svetielka všade okolo nám pripadali magické, rovnako ako fakt, že sa každoročne pod stromčekom zjavovali darčeky bez ohľadu na to, či sme poslúchali. Pri plánovaní vianočného osvetlenia majte na pamäti tieto zásady:

 

  1. Nakupujte triezvo. Koľkých z nás to láka vyskúšať všetko, na čo natrafíme v obchode? Uvažujte ale triezvo. Všetko nepotrebujete. Podstatné je mať vhodné svetielka na vianočný stromček. Potom si už len premyslieť, či chcete ozdobiť vchod do domu, zábradlie na schodisku či balkóne alebo samotnú stavbu. Uvažujte tak, aby ste pri vyúčtovaní energie nezaplakali.
  2. Hľadajte svetielka s vhodným IP krytím. Pri nákupe vianočného osvetlenia si treba overiť, či sú svetielka vhodné aj do exteriéru. Nechceme predsa na Vianoce vyhorieť alebo ohroziť našich susedov. IP vhodné do exteriéru má byť v hodnote 44 a vyššie. Takéto osvetlenie si poradí s dažďom aj s vlhkosťou.
  3. Využite moderné LED osvetlenie. Trendy hovoria jasne – moderné je využívať také svietidlá, ktoré sú v harmónii so životným prostredím. Ak chceme vianočné osvetlenie umiestniť do záhrady, siahneme po solárnych svietidlách. Ak hľadáme elektrické svetielka, vyberáme si tie s označením LED, pretože majú niekoľkonásobne dlhšiu životnosť a šetria elektrickou energiou (spotrebúvajú o 90 % menej energie ako bežné svietidlá).
  4. Nájdite si vhodný typ vianočného osvetlenia. Na vianočný stromček alebo zábradlia vyberajte reťaze, na olemovanie domov sú vhodné hadice. Svetelnými závesmi ozdobíte okná alebo zábradlia na balkónoch a terasách.
  5. Snívate o bielych Vianociach? Biele vianočné osvetlenie vám ich trochu pripomenie. Ak sa rozhodnete pre farebné svetielka, kombinujte maximálne tri farby. V exteriéri je vhodné držať sa rovnakých farebných odtieňov, aby z toho nevznikol gýč. Využite studenú bielu v exteriéri, teplú bielu v interiéri a budete trendy.
  6. Nebojte sa farieb. Farebné vianočné svetielka tiež pôsobia moderne. Vďaka možnostiam prepínania farieb si môžete osvetlenie interiéru a exteriéru prispôsobiť na mieru. A tak môžete mať stromček alebo dom osvetlený modernou fialovou alebo zelenou farbou, v obývačke sa môžete radovať z kombinácií červenej, modrej a zelenej. Svetielka červeno-zeleno-modro biele vám prinášajú široké možnosti osvetlenia interiéru a exteriéru a nemusíte využívať len farebné kombinácie, ale aj jednotlivé farby osobitne. Takto si vianočné osvetlenie prispôsobíte na mieru – interiéru, aktuálnej výzdobe i nálade.
  7. Nielen na Vianoce. Mnohé LED svetielka sú vhodné nielen na vianočné obdobie, ale aj na bežné dekorovanie priestorov. Využívame ich na ozdobenie terasy počas leta či osláv a často ich nachádzame v interiéri aj ako pevnú súčasť nášho domova a zvyklostí, ako náladové osvetlenie na večerné sledovanie televízie či popíjanie čaju.
  8. Sledujte počet žiaroviek i dĺžku kábla. Je to jasné – kto potrebuje osvetliť veľký vianočný stromček alebo dlhé zábradlie, s trojmetrovým káblom si nevystačí. Myslite tiež na vzdialenosť zásuvky od priestoru, ktorý chcete ozdobiť. Na stromček s výškou do 180 cm využijete reťaz s dĺžkou 20 m (200 – 250 svetielok), do výšky 220 cm sa vám už zídu svetielka s dĺžkou 32 m (300 – 400 svetielok) a na stromček s výškou 240 cm už siahnite po 48-metrovom balení vianočných svetielok (500 až 600 svetielok).
  9. Efekty na mieru. Moderné vianočné osvetlenie obsahuje rôzne režimy svietenia, a tak si ľahko nastavíte efekt blikania, svoju obľúbenú farbu alebo farebnú kombináciu.
  10. Spoľahnite sa na moderné technológie. Aj vy môžete ovládať svoje vianočné osvetlenie jednoducho pomocou aplikácie v telefóne. Moderné technológie neobišli ani oblasť vianočného osvetlenia. Jediným kliknutím rozsvietite dom i vianočný stromček. Tak isto si nastavíte režim, farbu, dokonca i čas svietenia. Už žiadne plazenie sa za zásuvkami skrytými za vianočným stromčekom!

 

Ak si vianočné osvetlenie zvolíte správne, môžete ho v dokonalej kvalite využívať celé roky a prispôsobovať si ho aktuálnym trendom a potrebám. Nech vianočné osvetlenie rozžiari aj vaše oči!

Späť do obchodu