Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Ako si vyrobiť mašle na vianočný stromček?

Mašle sa stali rovnako obľúbenými vianočnými ozdobami ako vianočné gule či rôzne figúrky. Výhodou týchto ozdôb je, že si ich môžete každý rok vyrobiť sami vo farbách a v štýle, ktorý sa vám tento rok zapáčil. Bolo by na škodu utrácať za dekorácie, ktoré si ľahko viete vyrobiť aj sami. Tu je pár tipov, ako si vyrobiť nápadité mašle na vianočný stromček, girlandy alebo vence.

Jednoduché saténové mašle

Nie ste výtvarne nadaní, no zato dokážete oceniť estetickú kvalitu home made dekorácií? Vezmite do rúk odvahu a klbko tenkej zamatovej stužky a vytvorte si tohto roku mašle na stromček sami. Nastrihajte si rovnako dlhé pásiky stuhy a jednotlivo ich uväzujte na vetvičky vianočného stromčeka. Takto jednoducho si viete ozdobiť tradičný aj moderný vianočný stromček. Stačí si zvoliť ten správny odtieň stuhy a mašličkami vyplniť voľné miesta na stromčeku. Pamätajte, tenké zamatové stužky sa najviac hodia na koniec vetvičiek, aby sa mohli hompáľať vo vzduchu a tešiť oči jemnosťou a ľahkosťou.

Ihla, niť a dvojitá mašľa

Vyrobiť si vlastnoručne štýlové mašle na vianočný stromček nie je vôbec zložité, ak máte poruke tie správne pomôcky. Ihla, niť a nožnice sa isto nájdu v každej domácnosti, preto si s ich pomocou teraz vytvoríme elegantnú dvojitú mašľu. Farebné prevedenie a hrúbka stužky je na vás, riaďte sa však týmto postupom:

  •       Odstrihnite si dva rovnako dlhé pásiky stužky a potom jeden kratší, ktorému šikmo skosíte oba konce.
  •       Konce dvoch dlhších pásikov stuhy zošite alebo zlepte, aby vám vznikli dve osobitné mašličky.
  •       Navlečte niť do ihly, stlačte stred najkratšej stuhy a prišite ju k ďalším dvom mašličkám v ich strednej časti. Vznikne vám krásna dvojitá mašľa.

Slzičková mašľa

Žiaden strach, pri výrobe tohto druhu mašle nebudete plakať. Postup je opäť jednoduchý. Stačí si nájsť hrubšiu stuhu, odstrihnúť z nej pomerne dlhý pásik a prikladať jednu slučku k druhej, aby vznikli akési slzičky. Tie treba v strede pevne držať, a keď bude mašľa hotová, spodok už len treba zviazať/zošiť, nech sa slzičky nerozídu. Na zviazanie môžete použiť stuhu rovnakej farby, ale takisto aj rôzne pružné drôtiky, vďaka ktorým budete vedieť mašľu pohodlne prichytiť na vrchol vianočného stromčeka. Čím viac slzičiek bude mašľa mať, tým luxusnejšie bude vyzerať.

Tip: Ak sa bojíte, že netrafíte vhodnú dĺžku, stuhu môžete odstrihnúť od klbka aj na záver pri finálnom zväzovaní. Jednoducho si z nej priebežne budete odmotávať toľko „slzičiek“, koľko potrebujete na svoju špeciálnu mašľu.

Skladaná mašľa

Na výrobu tohto druhu mašle môžete použiť dva rôzne druhy stuhy, napr. jutovú a červenú károvanú. Odstrihnite si z každej rovnako dlhý pásik. Potom je postup nasledovný:

  •       Prestrite pred seba vodorovne najskôr jutovú stuhu. Predstierajte, že ju idete skladať zľava a sprava ako rukávy na tričku, ibaže ich nedáte na stred stuhy, ale pod ňu. Stred previažte motúzom/pružným drôtikom.
  •       To isté zopakujte s farebnou mašľou. Prehnite pásik zľava aj sprava, v strede previažte tak, aby vám pekne viseli konce mašle.
  •       Posledný krok je umiestniť farebnú mašľu na tú jutovú a dodatočne ich spolu previazať.

 

Existuje tiež veľa návodov, ako si vyrobiť mašle pomocou prstov, vlastných nôh alebo nôh na stoličke. Všetko závisí od toho, ako veľkú mašľu si potrebujete vyrobiť, či ju budete zošívať, viazať pomocou motúzikov/drôtikov alebo na jej zviazanie použijete samotné konce mašle. Ak sa chcete tohto roku pustiť do výroby vianočných vencov či ozdôb, základ je vedieť vlastnoručne vyrobiť mašľu. Bez jej šarmu si totiž vianočnú výzdobu nevieme ani predstaviť.

Späť do obchodu