Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Ako správne recyklovať umelý vianočný stromček?

Chcem kúpiť nový vianočný stromček, ale čo mám spraviť s tým starým?

Prišla tá chvíľa, kedy vieme, že by bolo už načase vymeniť starý umelý stromček za nový, krajší, hustejší... Pri tomto premýšľame, aký nový stromček by sa nám páčil. Avšak treba sa pozrieť aj na druhú stránku veci, a tou je, čo urobíme s tým starým? K dispozícii máme veľa možností, ako s ním vynaložiť. V tomto článku vám prinášame pár z nich pre inšpiráciu.

Ako správne zlikvidovať starý umelý vianočný stromček? 

Rovnako ako existuje niekoľko spôsobov, ako je možné starý stromček zlikvidovať, rovnako toľko existuje spôsobov, ako ich likvidovať nemáme. Čo je pre nás dôležité vedieť, že fakt, že umelé stromčeky sa nemôžu recyklovať, a preto mnohé recyklačné centrá ich nerecyklujú. Buď ho vyhodíme bežným spôsobom do bežného odpadu, alebo exitujú iné alternatívy, ktoré sú ekologické.

Darovať

Ak ste sa rozhodli, že chcete znížiť svoju ekologickú stopu, pravdepodobne nechcete, aby váš starý stromček zostal pohodený na skládke. Podľa odhadov rozloženie umelého stromčeka trvá viac ako 500 rokov a zbytočne by len zaberal miesto na skládke. Umelý vianočný stromček sa nedá recyklovať bežným spôsobom, a preto, ak chceme pomôcť životnému prostrediu, exitujú iné spôsoby recyklácie.

Nemôžeme zreckylovať vianočný stromček, tak čo s ním teda? Najlepší a najkrajší spôsob, ako recyklovať vianočný stromček je, že ho darujeme niekomu, kto ho potrebuje. Každé sviatočné obdobie majú ľudia problém vyjsť s peniazmi. Ak niekomu darujeme vianočný stromček zadarmo, uľahčíme mu život. Namiesto toho, aby rodičia minuli všetky svoje peniaze na stromček, môžu časť peňazí minúť na darčeky alebo dobré vianočné jedlo. Existujú rôzne neziskové organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi a určite sa potešia takýmto darom. Alebo sa môžeme spýtať v miestnej nemocnici, v domove dôchodcov, či by nepotrebovali vianočný stromček. Jednou z možností je aj využiť silu a vymoženosti sociálnych sietí a tam sa spýtať, či by náhodou niekto nepotreboval stromček.

Ak sa rozhodnete pre možnosť darovať starý stromček, bolo by dobré, aby mal všetky časti potrebné na jeho postavenie, aby mohol stále vyčarovať úsmev, pokoj a nezabudnuteľnú atmosféru Vianoc.

Zberné miesto

Predtým, ako sa rozhodnete pre takéto riešenie, zistite si, či vaše mesto poskytuje takúto možnosť. V závislosti od miesta, kde žijete, môžu existovať zberné miesta, ktoré po sviatkoch prijímajú umelé vianočné stromčeky. Odpovede si môžete zistiť aj na internete alebo zavolať do miestnej odpadovej spoločnosti. Možno budete musieť počkať na hromadný odvoz alebo stromček rozložiť na malé kúsky a nechať ho v odpadkovom koši. Ak bývate v byte, opýtajte sa svojho správcu bytovky alebo prenajímateľa na likvidáciu stromčeka. 

Zálžeží, či má stromček vianočné svetlá? 

Zatiaľ čo niektoré stromčeky sú vopred osvetlené, iné nie. Je dôležité vedieť, či váš stromček má alebo nemá svetlá. Ak má stromček svetlá, môžete ho vyhodiť, len vedzte, že to nie je ekologické rozhodnutie.

Predať

Jednou z možností je aj vianočný stromček predať. Ak si myslíme, že náš starý stromček je ešte v dobrom stave a nechcete ho len tak niekomu darovať, môžete ho predať na internete. Na sociálnych sieťah existujú spôsoby, kde zverejníte svoj inzerát a ponúknete svoj stromček a následne zistíte, či má oň niekto záujem. Do inzerátu je praktické pripojiť fotografie, ako stromček vyzerá, aby nový majiteľ vedel, čo očakávať. Je užitočné zdeliť všetky informácie o stromčeku, jeho výšku, šírku, hustotu a iné jeho vlastnosti. Neúprimnosť sa nevypláca, pretože tým budete len strácať čas a stromček si nikto nekúpi.

Starý stromček môžeme premeniť na vence, girlandy a iné ozdoby.

Recyklujme umelé stromčeky tak, že ich premeníme na iné sviatočné dekorácie. Z konárov môžeme vytvoriť vence, girlandy alebo malé stromčeky. Tieto aranžmány dodajú slávnostný nádych vašim vchodovým dverám, krbu a vianočnému stolu. Vytvorte si doplnkové dekorácie pre nový stredobod sviatkov pomocou starého. Z jedného umelého vianočného stromčeka sa môže stať mnoho iný a krásnych aranžmánov našej domácnosti.

Vyrobte si ozdobné svietniky, ktoré budú držať sviečky alebo menšie sviečky. Môžete si tiež vytvoriť tradičný alebo moderný adventný veniec. Tieto prvky sa hodia na klasické vianočné prestieranie.

   

 

Ďalšou variantnou, ako využiť ihličie stromčeku ako dekoráciu je pri balení vianočných darčekov. Vianočný stromček zabalíme hnedým papierom a na vrch pridáme ihličie ako ozdobu. Použite aj iné dekorácie inšpirované prírodou, napríklad ľahké šišky alebo drevené ozdoby. Všetko zviažte priadzou alebo jutovým povrázkom.

ZÁVER

Keď ste pripravení na nový umelý vianočný stromček, začnite premýšľať o tom, ako recyklovať umelý vianočný stromček. Máte niekoľko možností a je na vás, aby ste si vybrali tú správnu. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete zbaviť stromčeka, vedzte, že máte mnoho ekologických a bezpečných možností.

Späť do obchodu