Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Hlbší pohľad na advent a tipy na adventný veniec na stôl

Kedy už príde Ježiško? Túto detskú otázku počúvali rodičia kedysi a napočúvajú sa jej ešte aj dnes. Vedeli ste, že práve nevinná detská veta odštartovala tradíciu zdobenia adventných vencov? Pohodlne sa usaďte a užite si pár minút ticha čítaním o advente. Určite sa inšpirujete.

Prvý adventný veniec bol z Nemecka

Adventné vence sa prvýkrát objavujú v Nemecku. Ako prvý s myšlienkou vytvoriť adventný veniec prišiel nemecký teológ Johann Heinrich Wichern. Pôsobil ako pedagóg v škole pre chudobné deti, ktorú sám založil, a práve tie ho popchli vymyslieť spôsob, ako si skrátiť čakanie na Vianoce. Postupným zapaľovaním sviečok si deti vedeli ľahšie predstaviť, koľkokrát sa ešte musia vyspať, aby tu konečne boli Vianoce. No zatiaľ čo v minulosti tvorilo adventný veniec 24 sviečok, dnes ich zapaľujeme len štyri. A tak sa nemecká katolícka tradícia zachovala až do súčasnosti. Bez adventného venca si nevie predstaviť Vianoce žiadna, nielen kresťanská rodina. Ide o symbol Vianoc, a preto si dávame záležať na tom, ako vyzerá.

 

 

Symbolika adventných vencov

Advent predstavuje obdobie štyroch týždňov pred narodením Ježiša Krista. Veriaci sa v tomto období hlbšie zamýšľajú nad duchovnými hodnotami. Každú adventnú nedeľu zapaľujú na adventnom venci jednu sviečku, aby si pripomenuli, že Kristus vnáša do tohto sveta svetlo. Čím bližšie je jeho narodenie, tým väčšie svetlo sa z venca rozplýva v priestore. Tradičný adventný veniec na stôl má okrúhly tvar. Kruh symbolizuje nekonečnú Božiu lásku a takisto jednotu rodiny a kresťanov. Veniec tvoria tri fialové sviece a jedna ružová. Fialová farba je farba pokánia, zatiaľ čo ružová sviečka (zapaľuje sa 3. adventnú nedeľu) predstavuje radostné očakávanie. Adventný veniec sa bežne vyrába z prútia a čečiny, zdobia ho mašle, bobule, šišky alebo hnedé listy.

 

Tradičná vianočná výzdoba

Advent je ideálny čas na spomalenie a precítenie skutočných duchovných hodnôt. Ľudia na celom svete sa usilujú byť k druhým štedrejší, milší, snažia sa o pokánie v podobe pôstu či sebazapierania, čítajú viac duchovnej literatúry, aby svoje srdce pripravili pre Mesiáša. V domácnostiach preto nevídať len adventný veniec, nesmie v nich chýbať ani betlehemská hviezda, kríž, betlehem, figúrky predstavujúce Svätú rodinu alebo anjelov. Pohľad na tieto typické vianočné dekorácie kresťanov ešte viac utvrdí v tom, že o pár dní sa narodí Spasiteľ sveta.

 

Aký bude ten váš vianočný veniec na stôl?

Nadchýnajú vás tradičné kresťanské tradície a symbolika? V tom prípade určite ostanete verní klasickým okrúhlym adventným vencom. V moderných domácnostiach však čoraz častejšie natrafíme na obdĺžnikové tvary alebo netradičné typy vencov, ktorými sa buduje štýl domácnosti. Je preto bežné vidieť sviečky postavené v pohároch, kvetináčoch či dokonca v plechovkách. Máme pre vás pár tipov, ako si adventný veniec vyrobiť alebo dotvoriť podľa seba. Ak sa zaujímate o zdobenie vianočného stromčeka, navštívte náš blog. Dozviete sa užitočné rady, ako stromček ozdobiť čo najlepšie.

 

Adventný veniec z prírodných materiálov

Na výrobu takéhoto adventného venca môžete využiť všetko, čo vám príroda ponúka. Kedysi sa vence vyrábali práve takto. Postačí vám kmeň stromu, šišky alebo konáriky. Stačí ich vytvarovať do preferovaného tvaru, zviazať mašľou, tenkým drôtikom alebo rovno zlepiť tavnou pištoľou, a základ venca máte hotový. Potom už len rozmiestnite štyri sviečky a materiál, ktorý ste si na tvorbu venca zvolili. Na prírodnom adventnom venci najlepšie vyniknú prírodné ozdoby (sušené ovocie, zväzky škorice, badián, bobuľoviny, listom zaujímavé vetvičky z kríkov), ak sa však rozhodnete pridať naň jednoduché umelé ozdoby, nikto sa na vás škaredo nepozrie.

 

Veniec na podnose

Adventný veniec sa veľmi často pripravuje aj na podnose ľubovoľného tvaru. Ak vás to ťahá k prírodným materiálom, drevené podnosy budú tie pravé pre vás. Alternatívou sú podnosy kovové, ktoré vyzerajú, že si už čo-to zažili. Takto pripravený veniec očarí najmä milovníkov vidieckeho, romantického a vintage štýlu. Ak si adventné sviece rozložíte na strieborný alebo zlatý podnos, o nič škaredší nebude. Drevené a kovové tácky, taniere, podnosy na stopke či na nožičkách pôsobia excelentne a dajú adventnému vencu šancu vyniknúť. Či sa rozhodnete na ponos iba naukladať prírodné dekorácievianočné ozdoby, alebo budete veniec vytvárať zapichovaním vetvičiek do aranžovacej hmoty, určite bude excelentný.

 

 

Adventný veniec z umelého 3D ihličia

Ak chcete, aby adventný veniec na stole pôsobil čerstvo po celé sviatky, pokojne môžete aj trochu podvádzať. Adventné vence z 3D ihličia sú na nerozoznanie od živých adventných vencov a oceníte ich trvanlivosť nielen jedny Vianoce, ale po celé roky. Umelý adventný veniec už len stačí doplniť sviečkami a dekoráciami, ktoré veniec farebne a štýlovo zladia s výzdobou domácnosti. Vencom sa hodia výrazné mašle, umelé i prírodné vetvičky s bobuľovinami, vetvičky z neopadavých kríkov, zväzky škorice či sušené ovocie. Na moderných adventných vencoch nechýbajú ani výrazné prvky. Môže ísť o vianočný vláčik, nápisy, drevené sane, zasneženú chalúpku, lyže, zvončeky, vianočné lízanky alebo zdobené medovníčky.

 

A čo farby adventných vencov?

Existujú typy adventných vencov, ktoré nevyjdú z módy nikdy. Biele adventné vence, červené, zlaté či strieborné vence sú nadčasové a krásne. Skúsili ste však, aký efekt dosiahnete s pomocou ružovej farby? Pôsobí krásne nielen na vianočnom stromčeku, ale aj na adventnom venci. V súčasnosti medzi adventnými vencami nájdete kraľovať rozmanité materiály. Vence zložené z vianočných gúľ či dokonca pletené vence sú moderné alternatívy, ktoré si zaiste pritiahnu pozornosť druhých.

Späť do obchodu