Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Vytvorte doma nádhernú atmosféru aj vďaka vianočnému prestieraniu

Váš jedálenský stôl sa nemusí zaskvieť iba na Štedrý večer. Kým Vianoce vypuknú, môžete vyskúšať množstvo alternatív, ako ho elegantne a slávnostne prestrieť.

Vence a ikebany s horiacimi sviečkami

Počas Štedrého večera by nemal na stole chýbať adventný veniec so štyrmi horiacimi sviečkami. Ak sa ten váš na stôl nezmestí, umiestnite ho aspoň tak, aby ste naň videli, a na stôl dajte jeho náhradu v podobe menšej ikebany. Horiace sviečky dodajú prestieraniu slávnostný charakter, nech už ide o tradičné kónické sviece, sviece v tvare valcov, alebo čajové sviečky. Ak sa bojíte, že sa vám zašpiní drahý obrus, môžete dať šancu LED sviečkam.

 

 

Vezmite si na pomoc čečinu a girlandy

Nič sviatočnému stolu na Vianoce nepristane viac ako čečina, prípadne jej umelé, no verne vyzerajúce napodobeniny. Umiestnite konáriky čečiny do stredu stola alebo ich nechajte ťahať sa stredom stola po celej jeho dĺžke. Tak, aby ostalo miesto na taniere a poháre. Túto prírodnú dekoráciu môžete ozdobiť korálkami, drobnými vianočnými guľami, vetvičkami s červenými bobuľami alebo aj ničím. Bude to výrazný doplnok stola sám osebe.

 

Slávnostné obrusy a štóly

Či na Vianoce svoj stôl úplne zahalíte luxusným obrusom, alebo stavíte len na slávnostnú štólu, závisí od štýlu vašej výzdoby, ale i od toho, do akej miery má vyniknúť materiál vášho stola. Niekedy je na škodu ho zakrývať celý. Riešením je aj kombinácia obrusuštóly. Takéto vrstvenie pridáva prestieraniu slávnostný charakter. Na Vianoce nemusíte siahať iba po textíliách s vianočnou alebo zimnou potlačou a takisto nemusia niesť vyslovene vianočné farby. Vďaka tomu ich budete môcť využiť aj bežne počas roka.

 

 

Papierové alebo plátenné obrúsky

Aké by to bolo prestieranie, keby si hostia nemali do čoho utrieť po jedle ústa? Zvoliť si môžete papierový aj látkový obrúsok, ibaže nie je jedno, ako sa na stole objaví! Aj keď nie ste majstrami v skladaní obrúskov, stále sa môžete inšpirovať šikovnými trikmi z internetu. Zviazať servítku mašličkou, jutovým motúzikom a vetvičkou čečiny, obručou na servítky, prípadne poskladať obrúsok do tvaru vianočného stromčeka nie je žiadna veda.

 

Vytiahnite slávnostný servis

Bežné taniere a poháre na vianočnom stole nemajú čo hľadať. Dbajte na to, aby sa taniere a príbor prispôsobil štýlu vašej výzdoby. Kúpte si zlatý alebo medený príbor, slávnostné klubové taniere, maľovanú jedálenskú súpravu alebo poháre na stopke. Nemusia mať vianočnú potlač. Ide o to, aby sa vaše prestieranie výrazne líšilo od toho, ktoré vás na stole čaká bežne počas roka.

 

Darček v tanieroch

Nápaditý spôsob, ako zaujať vianočným prestieraním, je venovať spolustolujúcim malé prekvapenie v podobe milého darčeka. Položte im ho do taniera alebo priamo na stoličku, ale tak, aby ho hneď našli a neprisadli ho. Môže ísť o drobnú vianočnú ozdobu, krásne zdobený medovníček alebo fľaštičku s domácim likérom. Venujte pozornosť tomu, ako darček zabalíte, pretože aj to bude mať vplyv na výsledný vzhľad prestierania.


Priestor nad stolom

Kto povedal, že sa má rozžiariť iba váš stôl? A čo priestor nad ním? Väčšine z nás visia nad jedálenským stolom moderné závesné svietidlá, na ktoré sa dá upevniť kadečo. Od venca až po rôzne závesné dekorácie. Skúšali ste na svietidlo umiestniť drevenú palicu, na ňu omotať čečinu alebo umelú zelenú girlandu, ktorá je na nerozoznanie od živej? Nebojte sa byť výstrední! Váš jedálenský kútik bude pôsobiť luxusne, len treba dať pozor na to, aby vás visiace dekorácie neobmedzovali pri prestieraní či spoločných rozhovoroch, prípadne nezasahovali do oblasti, kde vám budú horieť sviečky.

Späť do obchodu