Nájdete nás na adrese Odbojárov 297, TOPOĽČANY

Na čom si na Vianoce pochutnávame?

Na čom si na Vianoce pochutnávame

Zbiehali sa vám slinky, len čo ste si prečítali nadpis? Jedlá, ktoré sú súčasťou našej štedrej večere, chutia úplne inak ako tie, ktoré si pripravujeme bežne počas roka. Nie je šalát ako šalát. Ktoré tradičné jedlá nesmeli chýbať na štedrovečernom stole kedysi a dnes?

Ovocie, oplátky a med

Keď sa na Štedrý deň vonku zotmie, rodina si sadá za štedrovečerný stôl. Na ňom nesmie chýbať adventný veniec, niekde i betlehemské svetlo nedávno prinesené z kostola. Vianočný stromček sa hrdo vyníma v obývačke alebo jedálni a už aj svieti. Vzduchom sa nesú vône, ktoré na Vianociach tak milujeme. Cítiť vyprážanú rybu, polievku, ale aj vôňu tradičného vianočného pečiva. Kým to všetko ochutnáme, ešte si chvíľu počkáme. Sú rodiny, kde si zasadnutie k štedrovečernému stolu nevedia predstaviť bez tradičných veršovaniek spojených s hádzaním orechov do kútov miestností a bez spoločnej modlitby a krížika na čelo nakresleného prstom namočeným v mede.

 

 

Rozkrojujete jablko, aby ste vedeli, či budete celý rok zdraví? V niektorých rodinách sa pred večerou neje len jablko, ale sa symbolicky ochutnáva z každého ovocia. Keď štedrá, tak štedrá! Inde sa po zjedení jabĺčka rovno presúvajú k potieraniu vianočných oplátok medom. Niekto si oplátku posype aj mletými orechmi či nasekaným cesnakom. Táto kombinácia je taká vynikajúca, že mnohí na Vianoce nepotrebujú misu vanilkových rožkov, lineckých koláčikov ani čokoládok. Cesnak nám má zabezpečiť zdravie po celý rok a vďaka medu budeme možno o niečo lepšími, sladšími.

 

 

Vôňa vychádzajúca spod pokrievky

Na Vianoce sa tradične jedáva kapustnica. Kto na Vianoce drží pôst, nedá do kapustnice mäso ani klobásu. Ani rybacia polievka nie je zlá, ak vám neprekáža jesť rybu aj ako hlavný chod. Ďalším variantom vianočnej polievky je mliečna šošovicová polievka so sušenými slivkami, mliečna hubová so zemiakmi alebo hŕstková polievka. Každá domácnosť si časom vytvorí svoje zvyky a rok čo rok sa teší na svoje obľúbené vianočné jedlá. Ničím výnimočný nie je dokonca ani mäsový vývar, hoci si to mnohí nedokážeme ani predstaviť.

 

 

Vianočné jedlá našich predkov

V minulosti sa vianočné jedlá pripravovali z bežne dostupných regionálnych surovín. Na sviatočnom stole ste mohli nájsť najmä strukoviny, bôb, zemiaky, kyslú kapustu, ryby alebo huby. Na Vianoce sa ryba nevysmážala ako dnes, ale sa pripravovala varením alebo pečením. Ani šalát sa nejedával majonézový. Naše praprababky vedeli, že vtedy je štedrá večera ťažko stráviteľná. Radšej podávali maslom omastené zemiaky s kyslým mliekom alebo pirohy s kapustou.

 

 

Večera súčasných domácností

Na Vianoce si najčastejšie pochutnávame na vyprážanej alebo pečenej rybe, prípadne rybích prstoch alebo filé. Kombinujeme to najmä s majonézovým zemiakovým šalátom, prípadne s čerstvým zeleninovým šalátom. Kto sa rád stravuje zdravo, nahrádza majonézu jogurtom alebo smotanou. Stáva sa, že niektorí členovia domácnosti nejedia mäso alebo konkrétne len rybu. V tom prípade sa pre nich pripravuje syr alebo tofu, prípadne iná zeleninová alternatíva. Niekde však na vianočnom stole objavíte aj rezne.

 

Vianočný dezert

Je síce pravda, že po štedrej večeri máme čo robiť, aby sme sa nadýchli, no dezert chýbať nesmie. A hoci najmenší by sa už najradšej rozbehli k vianočnému stromčeku, aby sa presvedčili, či Ježiško na nič nezabudol, bolo by nepekné uraziť gazdinú tým, že odmietneme jej dezert. Najčastejšie sa ako dezert podávajú makové pupáčiky/bobáľky, ktoré výzorom pripomínajú dukátové buchtičky. Zalejú sa roztopeným maslom, medom a posypú mletým makom a výsledkom je dokonalý vianočný pôžitok. Moderné kuchárky čoraz častejšie pripravujú na Vianoce iné dezerty, napríklad štedrák z kysnutého cesta s lekvárom a tromi druhmi plniek, medové krémeše alebo pavlovky. Posedenie pri vianočnom stromčeku sa často realizuje s domácim vaječným likérom v ruke.

 

 

Ak sa už teraz tešíte na tradičné vianočné chute, nebolo by na škodu skontrolovať stav vášho minuloročného vianočného stromčeka. Možno budete potrebovať náhradu. U nás si vyberiete zo širokej ponuky klasických PVC, ale aj moderných 3Dfull 3D vianočných stromčekov. Nečakajte až do Vianoc.

Späť do obchodu