Pssst, kupón na tajnú zľavu 7%. Zadaj CHCEM7

Prečo na Vianoce ozdobujeme stromčeky?

Ruku na srdce! Kto si vie slávenie Vianoc predstaviť bez vianočného stromčeka? Zrejme nikto, a pritom si uvedomujeme, že o stromčeku Vianoce nie sú. Keď však svoje domácnosti slávnostne zdobíme v prípade narodenín rodinného člena, prečo by sme ich neozdobili aj pred narodením Ježiška? Pozrime sa spolu na tradíciu zdobenia vianočného stromčeka.

Bol raz jeden strom...

Čo na zime nemá rád takmer nikto z nás? Zhodneme sa v tom, že sa nám nepáčia holé konáre stromov a ponurá atmosféra vonku. Pastvou pre oči však ostávajú ihličnaté stromy, ktoré nás tešia svojou šťavnatou zeleňou aj v zime. Presne takto uvažovali aj naši predkovia v minulosti. Už pohania využívali vždyzelené stromy pri slávení zimných festivalov či zimného slnovratu. Vetvičkami jedličiek a iných ihličnanov sa zdobili chrámy práve pre ich sviežosť a fakt, že nič iné v čase zimy v prírode neplnilo takú dekoratívnu funkciu. Konáriky mali predstavovať odolnosť života počas najchmúrnejších mesiacov v roku. V mnohých krajinách sa verilo, že vždyzelené rastliny ochránia ľudí od temných síl, čarodejníc, zlých duchov alebo chorôb. Aj starí Rimania využívali ihličnany pri oslavách slnovratu, pretože im pripomínali, že dni sa začnú predlžovať a o chvíľu na poliach zavládne zeleň a život.

 

 

Nemecko, 16. storočie

Roky plynuli a ihličnany stále fascinovali svojou sviežosťou a vôňou. A tak v Nemecku v polovici 16. storočia skúsili ozdobiť prvý vianočný stromček. Stalo sa tak počas kresťanských slávností, pri príležitosti konania mystérií a iných hier v adventnom období. Súčasťou týchto hier bol strom z raja, známy ako Strom poznania. Neskôr sa tradícia zdobenia vianočného stromčeka rozšírila aj do Európy a konáre stromov sa začali ozdobovať sviečkami. Vianočný stromček si našiel cestu aj do bežných obydlí, už netvoril len súčasť výzdoby kostola. Povráva sa, že to bol nemecký kazateľ Martin Luther, kto v 16. storočí ozdobil ako prvý vianočný stromček svetlami. Inšpirovala ho k tomu hviezda obloha, ktorá sa týčila nad konármi jedličiek pri prechádzke lesom. Ďalšou symbolikou svetielok na stromčeku je tiež fakt, že na Vianoce slávime narodenie Ježiša Krista, teda Svetlo sveta.

 

Trendy sa udávali aj v Británii

Tradícia zdobiť vianočný stromček pokračovala. Vo Veľkej Británii sa toho chopila priamo kráľovská rodina. Kráľovná Viktória v roku 1846 ozdobila svoj stromček sklenenými ozdobami a časom si začali domácnosti prispôsobovať zdobenie podľa seba – vešali na stromček sladkosti, sviečky i ovocie. Vianočné gule sa na stromček vešali už v 16. storočí v Nemecku. V 18. storočí sa zo skla začali v Nemecku vyrábať aj iné typy ozdôb (ovocie, orechy) a boli už aj zdobené striebornými ornamentmi. Časom sa medzi tradičnými vianočnými ozdobami začali objavovať anjelici, zvieratká či Santovia. V Amerike sa vianočné stromčeky komerčne predávali až v polovici 19. storočia a práve tu sa prvýkrát objavuje elektrické osvetlenie na stromček (rok 1882).  

 

 

Vianočný stromček na Slovensku

Vianočné stromčeky vždy nevyzerali, ako ich poznáme dnes. Väčšinou ich zdobili sviece, papierové ozdoby či sušené ovocie. Na našom území sa vianočné stromčeky začali zdobiť v priebehu 18. storočia. V Uhorsku sa z neho tešili najskôr bohaté rodiny vo Viedni, odtiaľ sa tradícia dostala aj medzi neprotestantské rodiny, až prenikla do Prešporku, do rodín bohatých a časom i medzi chudobných, z veľkomiest do dedín. Určite poznáte obrázky vianočných stromčekov zavesených na strope, ozdobených sušeným ovocím a slamenými ozdobami. Aj toto sú naše tradície a možno sa dnes v niektorých kútoch Slovenska ešte vracajú k tradičnej výzdobe vianočného stromčeka, ktorá vytvorí extra atmosféru najmä niekde na chalupe. Už viete, aký vianočný stromček u vás zažiari tento rok? Premyslite si, či bude živý alebo umelý, a nezabudnite si naštudovať aktuálne trendy v zdobení stromčeka. Dnes to nemusí byť len o vianočných guliach...

Späť do obchodu